// Döküm
// Döküm

Ak Alüminyum
Döküm Hattımız

01.
Döküm Hattı

     Ak Alüminyum’un iki döküm hattında, yüksek kaliteli ingot ve külçe halindeki hammadde, 16 ve 25 tonluk ergitme fırınlarında ergitilir. Sıvı alüminyum, ergitme ve tutma fırınlarında rafinasyon ve alaşımlandırma işlemlerinden geçer ve “sürekli ikiz merdaneli döküm” yöntemi ile dökme rulo üretilir.

// Soğuk Hadde

Ak Alüminyum
Soğuk Hadde Hattımız

     Soğuk Hadde hatlarında 0,30-3,00 mm arası kalınlık ve 900-1250 mm arası genişliklerde soğuk haddelenmiş rulo üretimi yapılmaktadır. Kullanım alanına uygun mekanik özelliklerin sağlanması için soğuk haddeleme ve tavlama prosesleri birlikte düzenlenmektedir. Tavlama prosesi, biri 50 ton, diğeri 10 ton kapasiteli fırınlarda gerçekleştirilir.

// Soğuk Hadde
// Fırın
// Fırın

Ak Alüminyum
Tavlama Fırınımız

03.
Tavlama Fırını

     Araba tabanlı veya kamaralı olarak üretilen fırınlarımız, metallerin döküm sonrası homejenizasyonu, kaynak sonrası gerilim giderme gibi işlemlerde kullanılmaktadır.

// Levha

Ak Alüminyum
Levha Değerlendirmemiz

     Yıkama–Gerdirme–Gofrajlama hattında, yıkama ve durulama tanklarında temizlenen rulolar, polimer gergi merdanelerinden geçerek ideal profil özelliklerine sahip olur. Görsel kullanım alanlarına yönelik olarak, müşteri isteğine göre, 0,30-1,00 mm arası kalınlıklardaki rulolara, klasik gofraj veya baklava desenleri uygulanabilir. Boy kesme ve dilme hatlarında istenen ölçülerde levha, rulo ve şerit üretimi yapılmaktadır.

// Levha
// Kalite
// Kalite

Ak Alüminyum
Kalite Yönetimimiz

05.
Kalite Yönetimi

     Kalitenin sürekli iyileştirilmesi için çalışan Ak Alüminyum, farklı kullanım alanları için en uygun özellikleri sağlamaktadır. Bunun için yapılan Ar-Ge çalışmaları, tüm personelin katılımı ve laboratuar imkanlarıyla desteklenmektedir. Ak Alüminyum’da, ürün performansına etki eden tüm mekanik, kimyasal ve metalografik testler ve araştırmalar yapılabilmektedir.